Vücudun ayrıntılı bölgelerinde irin birikmesi sonucu ortaya gelen hastalığa Apse adı verilmektedir. Bu irinli birikinti vücudun bakteri kaynaklı enfeksiyonlara verdiği bir tepkidir. Latince Abscessus sözcüğünden türemiş tespit edilen apse, vücudun herhangi bir yerinde ya da organda oluşabilir. Ağrı, kızarıklık ve şişlikler olarak görülen apselerin bazıları kendi kendine dışarı doğru açılarak akarlar. Eğer apse açılıp akmazsa, ameliyatla apsenin açılması ve hedefteki irinin akıtılması gerekir.

Apseler, Sıcak Apse ve Soğuk Apse olmak üzere ikiye ayrılırlar. Yangılı tespit edilen sıcak apselerde, irinin toplandığı bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik, sancı olurken apseli kişide de ateş görülür. Çevresi sert tespit edilen Sıcak Apsenin, ortası yumuşak ve oynaktır. Soğuk Apse, kemikler, lenf bezleri, eklemler gibi yerlerde tüberküloz basilinin yaptığı apse tipleridir.

Derinin altında herhangi bir renk değişikliğine yol açmayan, ağrısız, ateşin görülmediği bir kabarıklık belirir. Bir zaman sonra ortası yumuşayan soğuk apse de deri morarır ve ortası açılarak irin akmaya başlar. Apselerin mutlak olarak tedavisi apsenin açılarak hedefiyle boşaltılıp, irinin tamamen akıtılmasıdır. Dişlerde tespit edilen apselere diş apsesi adı verilir. Diş kökünün ve çevre dokuların iltihaplandığı bu apse türünde, ateş ve ağrı oldukça şiddetlidir. Diş apsesi tedavisi antibiyotik yolu ile yapılır. Bazı durumlarda apse açılarak hedefteki irin boşaltılır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
8
Beğenmedim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
2
Sesli Güldüm
Yok Artık Yok Artık
5
Yok Artık
Üzüldüm Üzüldüm
6
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
6
Beğendim
Bayıldım Bayıldım
5
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
mustafa

ÇAYLAK

0 YORUM

İçerik Ekle
Kişilik Testi
Kişilik Testi İçin Ortaya Bir Şeyler Çıkartmak İster misin?
Bilgi Yarışması
Bilgi Yarışması Ekleyerek Diğer Kişilerle Yarışabilirsin
Anket
Anket Hazırlayarak Anketlerin Oylansın
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluştur
Liste Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Videosu Ekle
Müzik
Soundcloud or Mixcloud Müzikleri Ekle
Gif
GIF format