Çoğumuz belirli bir kuşağa kadar olan büyüklerimizi tanırız ya da haklarında bilgi sahibi oluruz. Ancak belli bir noktadan sonrasını öğrenmemiz mümkün olmamaktadır. Size bundan 200 yıl önceki soyunuzu sorsalar cevap vermeniz oldukça güç olacaktır. Ancak E-Devlet’e yeni gelen bir hizmet ile soyağacınızı sorgulayabileceksiniz.

Vatandaşların hemen her işlemlerini yapabildiği E-Devlet sistemi çok konuşulacak bir hizmete imza attı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kısmından yapılacak sorgulama ile uzun yıllara dayanan geçmişinizi sorgulayabileceksiniz.

Peki Bu İşlemi Nasıl Yapıyoruz?

islem-nasil-yapilir.jpg

Soyağacı sorgulamaları E-Devlet’in resmi sitesinden yapılabiliyor. Sisteme giriş yaptıktan sonra “Hizmetler” sekmesinden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kategorisinde karşınıza “Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama”seçeneği çıkacak.

Yapacağınız soyağacı sorgulaması ile 1800’lü yıllara kadar dayanan üst soy bilginize ulaşabiliyorsunuz. Burada yaptığınız sorgulamadan sonra sistem üzerinden tüm soyağacınızın bilgisi belge haline dönüştürülebiliyor.

Yeni Hizmet Yüzünden Sitede Yoğunluk Yaşandı

sitede-yogunluk-yasandi.jpg

Vatandaşların geçmiş soy bilgilerini öğrenebildikleri bu hizmet büyük ilgigörmüş durumda. Öyle ki soyağacı bilgilerine ulaşmak isteyen çok fazla vatandaş olması sitede yoğunluğa neden oldu.

Aşırı yoğunluktan dolayı E-Devlet kapısına giriş yapmakta zorluk yaşandı. Sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar “Şu anda kullandığınız hizmette yaşanan talep yoğunluğu nedeni ile işleminiz sıraya alınmıştır. İşlem sonucunuz birazdan otomatik olarak görüntülenecektir…” uyarısıyla karşılaştılar.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
4
Beğenmedim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
3
Sesli Güldüm
Yok Artık Yok Artık
5
Yok Artık
Üzüldüm Üzüldüm
5
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Bayıldım Bayıldım
8
Bayıldım
Kızdım Kızdım
2
Kızdım

0 YORUM

İçerik Ekle
Kişilik Testi
Kişilik Testi İçin Ortaya Bir Şeyler Çıkartmak İster misin?
Bilgi Yarışması
Bilgi Yarışması Ekleyerek Diğer Kişilerle Yarışabilirsin
Anket
Anket Hazırlayarak Anketlerin Oylansın
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluştur
Liste Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Videosu Ekle
Müzik
Soundcloud or Mixcloud Müzikleri Ekle
Gif
GIF format