Fındığın kalbe etkisini araştırdığımız bu yazıda yağlı olarak bilinen ve kilo yaptığı düşünülen en değerli kuru yemişlerden biri olan fındığın yararlarına bakacağız.
Fındık bilindiği sert kabuklu bir kuruyemiştir. Sert kabuklu tüm kuruyemişler kalbe yararlı olan potasyum magnezyum gibi önemli mineraller barındırırlar. Özellikle fındık mutfakları zenginleştiren Akdeniz ve Karadeniz tarzı yemeklerde sıkça kullanılır. Bisküvi, kurabiye, kek ve tatlı yapımında önemli bir rol alırlar. Fındıklar besleyici yoğunlukta olup, E vitamini ve A vitamini gibi birçok temel besin ve vitamin sağlarlar. Karbonhidrat ve yağların iyi bir kaynağıdır. Fındık ayrıca kalsiyum, manganez, potasyum, magnezyum, çinko, fosfor demir ve diyet lifi ihtiva eder. Bademde  bir besin deposudur. Protein, elyaf, manganez,çinko, magnezyum ve benzeri miktarda mineraller içerirler. Bir gram badem 6m gram protein sağlar. Fındık ve badem zengin arginin kaynağı ve zayıf  lizin kaynağıdır. Bir gram badem, E vitamini ihtiyacının yarısını tedarik eder. Bunlar tekli doymamış yağ asitleri için iyi bir kaynaktır.

Fındık ve Badem LDL kolesterolü düşürür:

Fındık ve Badem LDL kolesterolü düşürür:

Azami LDL kolestrolü düşüşü badem tüketmekle sağlanabilir ve ateroskleroz riski azalır. E vitamini antioksidan aktivite gösterir ve kalp hastalıklarının azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda potasyum ve magnezyumun kaynağıdırlar. Potasyum kalbe nasıl yarar sağlar? Potasyum, elektrolit dengesi ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.Kas kontraksiyonun da ve sinir impulslarının iletilmesinde faydalıdır. Kalp dostu olduğu için kardiyak sağlığa yardımcı olur ve böylelikle ateroskleroza plak oluşumunu önler.

Magnezyum kalbe nasıl fayda verir?

Magnezyum kalbe nasıl fayda verir?

Magnezyum kalsiyum kanallarını bloke eder ve damarları ve arterleri rahatlatır. Kan akışını arttırarak oksijen ve besin maddelerinin dolaşımını arttırır. Eksikliğinde ise, serbest radikal yaralanmasına bağlı kalp krizi ve doku hasarıyla sonuçlanır. Daha önce galyum fıstığı olarak anılan ceviz, Juglandacea ailesine aittir. Oksidatif stresi azaltarak kolesterolü düşürürler. Hiper kolesterolemik hastalarda arterlerin esnekliğinin düzenlenmesine yardımcı olurlar. Kan damarlarının esnekliği artar ve iltihap azalır. Kardiyo koruyucu etki antioksidanların ve omega 3 yağ asitlerinin varlığına bağlanır. Bir kahve fincanının dörtte biri günlük değerin yaklaşık% 91’ini sağlar.

Omega -3 Yağ Asitleri Kalbe Nasıl Fayda Verir?

Omega -3 Yağ Asitleri Kalbe Nasıl Fayda Verir?

Omega 3 yağ asitleri, taşikardiyi önlemede, iç pıhtılaşmayı veya tromboz oluşumunu azaltmada yardımcı olur ve HDL’den LDL’ye olan oranı arttırır. Ceviz bilişsel performansı arttırmada, artrit, astım,sedef hastalığı ve egzamayı azaltmada faydalıdır. Elajik asit, bağışıklığı arttırmada yardımcı kimyasal bir bileşik içerirler ve anti kanserojenik bir aktiviteye sahiptirler. Ayrıca arginin, Nitrik oksit üretimi için gerekli aminoasit barındırır. Bu da arterlerin esnekliğini artırır. Cevizlerde görülen l-arginin, hipertansiyon riskini azaltmada yardımcı olur. Nitrik oksite dönüştürülür ve bu da işleyişi düzenler. Ellagik asit ve gallik asit antioksidan aktivite sergiler ve LDL kolesterolü düşürür. Kalp hastası için diyet çok önemli bir konudur.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım

0 YORUM

İçerik Ekle
Kişilik Testi
Kişilik Testi İçin Ortaya Bir Şeyler Çıkartmak İster misin?
Bilgi Yarışması
Bilgi Yarışması Ekleyerek Diğer Kişilerle Yarışabilirsin
Anket
Anket Hazırlayarak Anketlerin Oylansın
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluştur
Liste Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Videosu Ekle
Müzik
Soundcloud or Mixcloud Müzikleri Ekle
Gif
GIF format