İçeceklere Yüzde 10 Oranında ÖTV Zammı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu çerçevesinde görüşülen ve torba tasarı kanunu olarak anılan tasarının, engelliler yönünden ÖTV muafiyetlerini düzenleyen maddesi verilen önerge ile onaylandı.

Ak Partili milletvekillerinin verdiği önerge doğrultusunda engellilere getirilmiş olan ÖTV muafiyetinin yanı sıra gazoz, nektar, soğuk çay, limonata ve alkolsüz biralar için de yüzde 10’luk oranda bir vergi getirildi.

Perşembe günü görüşülen tasarıda geçen 76. madde gereğince bazı içeceklerin özel tüketim vergilerinde yeni düzenlemeler yapılarak değişiklik uygulanmasına karar verildi. Bu doğrultuda meyve sularına ilişik kapsam genişletilirken, ilk haliyle yüzde 20 oranında seyreden vergide indirim uygulanacak.

Yüzde 10 Zammı Kapsayan İçecekler

Yeni düzenlenen bu maddeler neticesinde ise enerji içecekleri, nektarlar, üzüm şırası dahil olmak üzere meyve suları, alkol katılmamış ve fermente gerçekleştirilmemiş olan sebze suları, tatlandırıcı maddelerin katıldığı ya da katılmadığı ambalajı bulunan içecekler, limonatalar, alkolsüz biralar, sade gazozlar ve meyveli gazozlara yüzde 10’luk bir oranda özel tüketim vergisi uygulanacak.

Ocak 2018’de Yürürlükte

Alınan kararla uygulanacak olan ÖTV vergisinin 2018’in ilk günü uygulamaya girmesi beklenirken, bu kararlara uzmanlar yaptıkları açıklamalar ile karşı olduklarını ve meyve sularına gelecek olan vergilerin anlamsız olduğunu dile getirdiler.

Uzmanlar konu hakkında yaptığı açıklamada meyve suyu nektarlarının, insan sağlığı açısından içilen su kadar değerli olduğunu vurgularken, yeni tasarıyla gelecek olan ÖTV zammının sağlığa destek ile bir ilgisinin bulunmadığını iddia ettiler.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
3
Sesli Güldüm
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Üzüldüm Üzüldüm
4
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Kızdım Kızdım
10
Kızdım

0 YORUM

İçerik Ekle
Kişilik Testi
Kişilik Testi İçin Ortaya Bir Şeyler Çıkartmak İster misin?
Bilgi Yarışması
Bilgi Yarışması Ekleyerek Diğer Kişilerle Yarışabilirsin
Anket
Anket Hazırlayarak Anketlerin Oylansın
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluştur
Liste Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Videosu Ekle
Müzik
Soundcloud or Mixcloud Müzikleri Ekle
Gif
GIF format