La Fonten, yapıtlari bugünümüzde okunmaya devam eden ve meydana koyduğu yapıtlariyle resmen ölümsüzleşen bir yazardır. 8 temmuz 1621 senesinde doğan La Fontaine 13 nisan 1965 senesinde vefat etmiştir. Fransız yazar La Fonten şair ve yazardır. Ağırlıklı olarak fabl ederleri meydana koymuş ünlü yazar La Fonten ailesinin varlıklı olmasıyla bilinmektedir.

La Fonten Kimdir?La Fontaine, Fransa’nın Paris şehrindeki bir kolejde okudu. Hukuk üstüne eğitim alan La Fonten’in papaz olması isteniyordu. Lakin, okul sürecinde başarılı bir öğrenci olamayarak kilisedende ayrıldı. Orman ve Su kanalları işleriyle uğraşan La Fontaine baba mesleğini devam ettirdi. Hayatının komplike bulunduğu ve fazlası mesleği yaparak tam manasıyla bir meslekte tutunamadığı bilinmektedir. La Fonten, fazlası ilim adamı, yazar ve felsefeci ile tanışma talihi yakaladı. Bununla eş güdümlü masallarını yazmaya devam etti. Çağdaşlar ise La Fonten’i masal yazarı olarak tanımladı. La Fontaine ise yazarlıktan daha çok hayvanlar üzerinden insan karakterlerini anlatarak insanlık dersi vermek istemiştir.

La Fontaine Eserleri

La Fontaine, edebiyat dalında tespit ve intak sanatını meydana koyuyordu. Sade ve açık anlatımıyla tanınan La Fonten, yapıtlarinda kesintisizlığı severdi. Genellikle şiirlerinde kesintisiz bir uslüp kullanırdı. Fransız edebiyatında mühim yapıtlar meydana koyan La Fonten fazlası vakit tenkitlerde bulunurdu.

LA FONTAİNE MASALLARININ İSİMLERİKARGA iLE TiLKi
MAYMUNLA YUNUS BALIĞI
iKi KATIR
KOCAMIŞ ASLAN
KURTLA LEYLEK
ASLANLA FARE
TAVUS KANATLARI TAKINAN ALAKARGA
MAHZENE GiREN GELiNCiK
ASLAN PAYI
TiLKi VE ÜZÜMLER
Tilki ile Leylek)
SiNEKLE KARINCA
TiLKi iLE LEYLEK
KEDiYLE iHTiYAR SIÇAN
ÇOBAN VE DENiZ
TARLA KUŞU iLE YAVRULARI
Öküz OlMAK iSTEYEN KURBAĞA
EŞEK VE KÜÇÜK KÖPEK
BOĞULAN KADIN
iNSAN VE TAHTA PUT

La Fontan Kaç Masal Yazmıştır?
Yaklaşık 250 adet masalı tespit edilen La Fonten bunların tamamını 12 kitapta temin etmek olası olmuştu. La Fontaine yapıtlarinde ince, süratli ve canlı bir anlatımı tercih etmektedir. La Fonten, yapıtlarinde hayvanlardan bahsettiğinde eşek, horoz, aslan, kurt ve tilki gibi hayvanları kullanmaktadır.

La Fontaine yapıtlari başka dillerde çeviri edilmiştir. Roman ve Piyes’te yazan La Fonten şiirleriylede büyük beğeni toplamıştır. Genellikle şiirli mektupları büyük ilgi görmüştür. Fransa’nın başkenti Paris’te 1965 senesinde hayatını kaybeden La Fonten, dünyanın en ünlü yazarlarından biri olarak tarihe geçmiştir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
mustafa

ÇAYLAK

0 YORUM

İçerik Ekle
Kişilik Testi
Kişilik Testi İçin Ortaya Bir Şeyler Çıkartmak İster misin?
Bilgi Yarışması
Bilgi Yarışması Ekleyerek Diğer Kişilerle Yarışabilirsin
Anket
Anket Hazırlayarak Anketlerin Oylansın
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluştur
Liste Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Videosu Ekle
Müzik
Soundcloud or Mixcloud Müzikleri Ekle
Gif
GIF format