Martin Luther King, ırk ayrımcılığına karşı açtığı savaşla ve bu konuda yapılan hareketlerin öncüsü olmasıyla tanınmaktadır. 1964 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazanmış ancak 1968’te bir suikasta uğrayarak hayatını yitirmiştir. Peki, Martin Luther King kimdir sorusuna daha başka nasıl cevaplar verilebilir? Hemen aşağıdaki yazıdan öğrenebilirsiniz.

 

Irk ayrımcılığının yasal olduğu dönemlerde yaşamış Martin Luther King! Ve gençlik yıllarından itibaren siyah-beyaz ayrımcılığının ortadan kaldırılması için mücadele etmeye başlamış. Siyahi gruplara, boykotlara, gösterilere katılmış. İnsanların derilerinin renkleri ile yargılanmayacağı bir dünyaya inanmış. Hatta bu amacı için hayatını ortaya koymuş. “I have a dream” konuşmasıyla binlerce insanın sesi olmuş. Mahatma Gandhi’yi kendine örnek almış ve son anına kadar davasından vazgeçmemiş.

Sayısız siyahla birlikte eşitlik taraftarının kahramanı olan Martin Luther King, ölümünden sonra farklı şekillerle onurlandırılmış. Örneğin; pek çok caddeye ve sokağa onun ismi verilmiş. Ayrıca dönemin başkanı Jimmy Carter 1977 yılında Özgürlük Ödülü Madalyası’na layık görülmüş. Ocak ayının üçüncü Pazartesi “Ulusal Martin Luther King Günü” ilan edilmiş ve siyahi politik eylemci hem Amerika hem de dünya tarihinde iz bırakan kişiliklerden biri olmuş. Bu kısa ön bilginin ardından, gelin şimdi Martin Luther King kimdir sorusunun biraz daha detayına inelim. İşte Afroamerikan sivil haklar hareketinin önde gelen ismi Martin Luther King’i daha iyi tanımanızı sağlayacak yazı:

Martin Luther King Kimdir?

Martin Luther King Kimdir?“I have a dream” (Bir hayalim var) diyerek başladığı konuşmasıyla, binlerce kişinin içinden geçenleri dile getirmesiyle hatırlanır Martin Luther King! Bunun yanında, Rosa Parks’ın tutuklanması üzerine başlatılan Montgomery Otobüs Boykotu’nun lideri olmasıyla! 382 gün boyunca süren boykot sırasında tutuklanması, evinin bombalanması ve daha pek çok zorlukla karşılaşmasına rağmen davasından vazgeçmemesiyle!

Tıpkı Mahatma Gandhi gibi şiddet içermeyen gösteriler düzenleme taraftarlığıyla! Barışçıl tutumu, aldığı ölüm tehditlerine rağmen dur durak vermeden çalışmaya devam etmesi, Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen en genç isim olması, siyahların ikinci sınıf insan olarak görülmesine karşı açtığı savaşı ve bu konuda yeni kanunların çıkarılmasındaki rolü ile hafızalara kazınmıştır King! Ve 39 yaşında uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını yitirmesiyle! Bakalım, Martin Luther King 39 yıllık ömrünü nerede, nasıl geçirmiş? Hemen şimdi, Nelson Mandela gibi ırk ayrımcılığına savaş açan MLK’nin yaşam öyküsünü inceleyeceğiz.

Martin Luther King’in Hayatı

Martin Luther King’in HayatıMartin Luther King, 15 Ocak 1929’da Georgia eyaletinin en büyük şehrinde Atlanta’da dünyaya gelmiştir. Babası Martin Luther King Sr. ile annesi Alberta Williams King’in ortanca çocuğu olan Martin’in gerçek ismi Michael Luther King Jr.’miş. Ancak daha sonra adını Martin olarak değiştirmiş. 2 kardeşi olan Martin’in bir ablası ve bir de küçük erkek kardeşi varmış.

İlkokulu doğduğu şehir olan Atlanta’da bitiren King, ortaöğretimini ve liseyi de burada tamamlamış. Ardından dedesinin ve babasının da mezun olduğu Marehouse College’ye gitmiş, 1948 yılında yüksek bir not ortalamasıyla diplomasını almış. Kolejde okuduğu yıllarda rektörlüğünün yanı sıra bir yurttaş hakları lideri olan Benjamin Mayers’den etkilenmiş. Ve yavaş yavaş ileride onu politik bir eylemci yapacak düşüncelerle tanışmış.

Sosyoloji bölümünden mezun olduktan sonra Teoloji Fakültesi’ne giren King, burayı birincilikle bitirmiş ve ardından yüksek lisansını yapmak için Boston Üniversitesi’ne başvurmuş. Teoloji alanında doktora yapan Afrikalı-Amerikalı, Boston’da bulunduğu dönemde kısa süre sonra eşi olacak Coretta Scott ile tanışmıştır. 1953 yılında evlenen çiftin ikisi kız ikisi erkek; Yolanda Denise, Martin Luther III, Dexter Scott ve Bernice Albertine isimlerinde 4 çocukları olmuş. Ki King’in çocukları da babalarının yolundan gitmiş, yurttaş hakları savunucusu kimlikleriyle tanınmışlardır.

1953’te Montgomery, Dexter Avenue Baptist Kilisesi’nde pastörlük yapmaya başlamış. 1 Aralık 1955 günü Rosa Parks, Jim Crow yasalarına uymayı reddettiğinde ise Martin Luther King tanınan bir eylemci olarak protestolarda boy göstermeye başlamış. Daha doğrusu; Rosa Parks’ın otobüste bir beyaza yer vermeyi reddettiğinde tutuklanması üzerine Montgomery otobüs boykotlarına liderlik etmiş. Bu şekilde siyahların ayaklanmaları başlamış ve boykot 1 yılı aşkın süre boyunca devam etmiş. 5 Aralık 1955’te başlayan eylem, 21 Aralık 1956’da Yüksek Mahkeme’nin siyah yolcuların istedikleri yere oturabileceği yönünde çıkardığı kararla son bulmuş. Tabii, zaferle sonuçlanan eylem sırasında pek çok olumsuz olay da yaşanmış, protestocular zaman zaman şiddetle karşılaşmış, hatta bazı evlere bombalı saldırılar da düzenlenmiş.

Daha sonra King, siyahi kiliselerin bir araya gelmesi ve yurttaş hakları konusunda yeni düzenlemeler yapılması için çağrılarda bulunmuş. 1957 yılında Güney Hristiyan Liderlik Konferansı’nın (SCLC) kuruluşunda yer almış ve ölümüne kadar SCLC tarafından düzenlenen hareketlerde öncülük yapmış. Şiddete karşı olan King, gösterilerinde sergilediği barışçıl tutumu ile bilinmesine rağmen, 1961 yılında FBI tarafından takibe alınmış. Çünkü Martin Luther King’in insanları komünizm yanlısı düşüncelerle kışkırtabileceğinden korkulmuş.

Ancak Martin Luther King, başlattığı hareketlerin şiddet içermemesine özen göstermiş ve bu yaklaşımı medyanın da ilgisini çekmiş. Pek çok kişi King’i desteklediği yönünde yazılar yazmış, açıklamalar yapmış ve King her gün biraz daha fazla tanınmış. Çalışmalarına devam eden King, 1963 yılında ünlü konuşmasını da yapacağı hareketi düzenleyen 6 liderden biri olmuş. SCLC’yi temsilen yürüyüşe katılacak olan King, “İş ve Özgürlük için Washington’a Yürüyüş” adını verdikleri hareket konusunda kararsızlık yaşamış. Zira bu yürüyüşün yurttaş hakları kanununun yasalaşmasını olumsuz etkileyeceğinden çekiniyormuş. John F. Kennedy ile yürüyüşün amacının değiştirilmesi ya da durdurulması hususunda aynı fikirde olan Martin Luther King, yürüyüşe karşı çıksa da bu konuda başarılı olamamış.

Yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen başarılı bir şekilde gerçekleştirilen yürüyüşte, okullardaki siyah-beyaz ayrımı, siyahlarla beyazların eşit ücretler alması gibi konular dikkat çekmiş. Washington tarihinin en kalabalık gösterisi olan yürüyüşe ortalama 250.000 kişi katılmış ve Martin Luther King daha sonra onun ismiyle birlikte anılacak “Bir hayalim var” konuşmasını yapmıştır. Martin Luther King ve mücadelesinin konu alındığı 2014 yapımı Selma isimli filmde de daha çok Özgürlük Yürüyüşü üzerinde durulmuştur. İzlemek isteyenler için başarılı yapımın, en iyi politik filmler arasında yer aldığını söyleyebilirim. Bu ek bilgiyi de verdiğimize göre, şimdi konuya devam edelim.

Ünlü kişiliğin 28 Ağustos 1963’te Lincoln Anıtı önünde yaptığı konuşma, yıllardır hafızlardan silinmemiş bir nitelik taşımaktadır. King’in dört çocuğunun derilerinin rengine göre değil karakterlerine göre yargılanacağı, küçük siyah kızlarla erkek çocukların beyaz erkek ve çocuklarla el ele tutuşup kardeşçe büyüyeceği, ne din ne de ırk ayrımının yapılmadığı bir dünya olacağı yönündeki hayallerini dile getirdiği meşhur konuşma, izleyicilerin coşkulu alkışlarıyla karşılanmıştır.

Yapılan gösteriler nihayetinde 1964’ye ve 1965’te Yurttaş Hakları Kanunu, Oy Hakkı Kanunu çıkartılmış ve Martin Luther King Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştür. Bu dönemde siyahların hakları konusunda büyük adımlar atılmış ama yaşanan gelişmeler King için daha yolun başı demekmiş. Afro-Amerikalı politik isim, siyahlara tazminat verilmesi konusunu sık sık dile getirmeye başlamış. Çünkü bu beyazlarla siyahların aynı seviyede yaşayabilmesi için mutlak önem taşıyormuş. Düşüncelerini 1964 yılında yazdığı Neden Bekleyemeyiz isimli kitabında açıkça dile getiren King, savunduğu görüşlerle ırkçı beyazlar tarafından sert bir dille eleştirilmiştir.

Güney’de elde ettiği başarıyı Kuzey’e de taşımak isteyen King, bunun için Chicago’ya varoş mahallelere taşınmış. Hem yoksullara destek vermek hem de siyahların yaşadığı yoksul mahallelerde hayatın ne kadar zor olduğunu göstermek amacıyla, böyle bir yol izlemiş. Martin Luther King’in bir diğer yurttaşlık hakları hareketi savunucusu Ralph Abernaty ile öncülük ettiği hareket sırasında Chicago’da pek çok yürüyüş düzenlenmiş. Ancak Kuzey’deki halk Güney’dekilere göre yürüyüşlere çok daha sert tepkiler vermiş ve King müttefikleri ile birlikte Güney’e geri dönme kararı almak zorunda kalmış.

Hayatının son yıllarında ABD’nin Vietnam Savaşı’ndaki rolünü eleştiren King, düşünceleri nedeni ile komünizm destekçisi olarak görülmeye başlamış. Amerika için “dünyanın en büyük şiddet sağlayıcısı, Vietnam’ı Amerikan kolonisi yapmak istedikleri, ülkenin çoğunluğu çocuk 1 milyon Vietnamlının ölümünden sorumlu olduğu” gibi ithamlarıyla, dikkatleri iyice üzerine çekmiştir. Yaptığı konuşmalarda komünizm destekçisi olarak görülmemek için dikkatli davranan King, bireysel görüşmelerinde ise demokratik sosyalizm taraftarı olduğunu belli etmekteymiş.

3 Nisan 1968’te Mason Temple isimli tapınakta ertesi gün yaşayacaklarını hissetmişcesine konuşmuş, ölümden korkmadığı, mutlu olduğu, artık yaşayacaklarının bir önem taşımadığı gibi sözler söylemiş. Ve Martin Luther King, ertesi gün kaldığı otelin balkonunda uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını yitirmiştir. Suikastın ertesinde onlarca şehirde isyan çıkmış, 5 gün sonra ABD başkanı Lyndon Johnson, ülkede yas ilan etmiş. 9 Nisan 1968’de ise binlerce kişinin katılımıyla insan hakları savunucusu King, son yolculuğuna uğurlanmıştır.

Martin Luther King Sözleri

Martin Luther King SözleriMartin Luther King, ölümünün üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen, sözleri ile insanlara ilham vermeye devam etmektedir. Ünlü insan hakları savunucusunun, barış yanlısı tutumunu açıkça gösterdiği sözlerinden bazıları şunlardır:

1. Dünyada yapılmış olan her şey umutla yapılmıştır.

Dünyada yapılmış olan her şey umutla yapılmıştır.

2. İnsanlığı yücelten her iş, onurlu ve önemlidir; dört dörtlük yapılmalıdır.

İnsanlığı yücelten her iş, onurlu ve önemlidir; dört dörtlük yapılmalıdır.

3. Kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi öğrendik, ancak kardeşçe yaşamayı unuttuk.

Kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi öğrendik, ancak kardeşçe yaşamayı unuttuk.

4. Bir insanın uğruna öleceği bir şeyi yoksa, yaşamaya da hakkı yoktur.

Bir insanın uğruna öleceği bir şeyi yoksa, yaşamaya da hakkı yoktur.

5. Yaşamımız önem verdiğimiz olaylara karşı sessiz kaldığımız gün son bulmaya başlar.

Yaşamımız önem verdiğimiz olaylara karşı sessiz kaldığımız gün son bulmaya başlar.

6. Her şeyin sonunda düşmanlarımızın sözlerini değil, dostlarımızın sessizliğini hatırlayacağız.

Her şeyin sonunda düşmanlarımızın sözlerini değil, dostlarımızın sessizliğini hatırlayacağız.

7. Beni korkutan kötülerin baskısı değil iyilerin kayıtsızlığı.

Beni korkutan kötülerin baskısı değil iyilerin kayıtsızlığı.

8. Kardeşiniz ile ilgili olun. Birlikte hareket etmeyebilirsiniz. Ancak ya birlikte yükselir ya da birlikte düşeriz.

Kardeşiniz ile ilgili olun. Birlikte hareket etmeyebilirsiniz. Ancak ya birlikte yükselir ya da birlikte düşeriz.

9. Karanlık karanlığı uzaklaştıramaz; bunu ancak ışık yapabilir. Nefret nefreti uzaklaştıramaz; bunu ancak sevgi yapabilir.

Karanlık karanlığı uzaklaştıramaz; bunu ancak ışık yapabilir. Nefret nefreti uzaklaştıramaz; bunu ancak sevgi yapabilir.

10. Bazı şeyler doğrudur ve bazı şeyler yanlıştır. Ezelden beri öyle, kesinlikle öyle. Nefret kötüdür. Her zaman yanlıştı ve her zaman yanlış olacaktır.

Bazı şeyler doğrudur ve bazı şeyler yanlıştır. Ezelden beri öyle, kesinlikle öyle. Nefret kötüdür. Her zaman yanlıştı ve her zaman yanlış olacaktır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım

0 YORUM

İçerik Ekle
Kişilik Testi
Kişilik Testi İçin Ortaya Bir Şeyler Çıkartmak İster misin?
Bilgi Yarışması
Bilgi Yarışması Ekleyerek Diğer Kişilerle Yarışabilirsin
Anket
Anket Hazırlayarak Anketlerin Oylansın
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluştur
Liste Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Videosu Ekle
Müzik
Soundcloud or Mixcloud Müzikleri Ekle
Gif
GIF format