Bugün 4 nisan dünya da ya da yaşadığınız ülke de neler olmuş bugün sorusununu sordunuz mu? İşte bugün 4 nisan da yaşanan olayları liste derlemesi yaptık.

 1. 1 Osmanlı İmparatorluğu'nda Kadınlar Dünyası Adlı Dergi Kuruldu


  Balkan Savaşları sonrasında 4 Nisan 1913 tarihinde yayın hayatına başlayan ve 1921'e kadar yayında kalan kadın dergisi. Derginin imtiyaz sahibi kişisi Nuriye Ulviye Mevlan Civelek'ti.Osmanlı Müdafaa-i Hukuk-ı Nisvan Cemiyeti'nin yayın organıydı ve kadın yazarlar tarafından çıkartılıyordu. Kuruluş amacı ise genel olarak kadın haklarını ve özgürlüklerini artırmak, kadınların bilinçlenmesini sağlamak ve onların çalışma ve sosyal yaşamda etkin olmasını sağlamak idi.

 2. 2 12 Ülke Tarafından İmzalanan NATO Kuruldu


  12 ülke tarafından imzalanan Kuzey Atlantik Antlaşması'na dayanarak kurulan ve farklı dönemlerde 17 ülkenin daha katıldığı uluslararası askerî ittifak. Örgüt üyeleri herhangi bir dış güçten gelebilecek saldırıya karşı ortak savunma yapmaktadır. NATO'nun merkezi, örgütün Kuzey Amerika ve Avrupa'daki 29 üyesinden biri olan Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunmaktadır.

 3. 3 Necip Fazıl Kısakürek, Kumar Oynadığı Gerekçesiyle 30 Lira Para Cezasına Çarptırıldı


  22 Mart 1951 yılında “Kumarhane Baskını” olarak anılan olay gerçekleşti. Beyoğlu’nda bir kumarhaneye düzenlenen baskında yakalanan Necip Fazıl, bu olay nedeniyle 18 saat karakolda tutuldu. O dönemki açıklamalarında röportaj yapmak üzere kumarhanede olduğunu ifade eden; daha sonraki yıllarda ise Büyük Doğu’yu koruma için bir adam tutmak üzere orada olduğunu açıklayan Necip Fazıl’a göre bu olay Demokrat Parti’nin bir komplosudur.

 4. 4 Microsoft Şirketi Kuruldu


  Microsoft, 4 Nisan 1975'te Paul Allen ile Bill Gates tarafından kuruldu. İkilinin amacı a Altair 8800 bilgisayar sistemi için BASICyorumlayıcıları geliştirip satmaktı. Şirket, 1980'lerin ortalarında MS-DOS ile kişisel bilgisayarlara yönelik işletim sistemi pazarını domine etmeye başladı ve ardından Microsoft Windows ile liderliğini sürdürdü.

 5. 5 Konyaspor Teknik Direktörü Tevfik Lav Hayatını Kaybetti


  Çaykur Rizespor ile 4 Nisan 2004'da oynanan ve 2-1 kazanılan lig maçının ardından 5 Nisan'da ailesini görmek için Manisa'ya yola ciktığında geçirdiği trafik kazası neticesinde hayatını kaybetti. Mezarı Manisa'daki Kırtık Mezarlığında dır.

 6. 6 Dicle Haber Ajansı Kuruldu


  Genellikle İran, Irak, Suriye ve Türkiye'deki Kürtler hakkında yayın yapan haber ajansı. Mart 2012'de Sınır Tanımayan Gazeteciler 27 DİHA muhabirinin cezaevinde olduğunu açıklamıştır.

 7. 7 TRT'nin Arapça Kanalı TRT al Arabiya Yayına Başladı


  TRT, Arapça yayınıyla 350 milyon nüfusu olan bir coğrafyaya hitap etmeyi öngörmektedir. Kanalın koordinatörü Sefer Turan TRT'nin bu kanalla, son yıllarda Türkiye'ye yönelik Arap dünyasında oluşan siyasi merakın giderlenmesinin amaçlandığını açıklamıştır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
2
Sesli Güldüm
Yok Artık Yok Artık
3
Yok Artık
Üzüldüm Üzüldüm
2
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
5
Beğendim
Bayıldım Bayıldım
9
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım

0 YORUM

İçerik Ekle
Kişilik Testi
Kişilik Testi İçin Ortaya Bir Şeyler Çıkartmak İster misin?
Bilgi Yarışması
Bilgi Yarışması Ekleyerek Diğer Kişilerle Yarışabilirsin
Anket
Anket Hazırlayarak Anketlerin Oylansın
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluştur
Liste Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Videosu Ekle
Müzik
Soundcloud or Mixcloud Müzikleri Ekle
Gif
GIF format