Deloitte’in aşağı yukarı 8.000 senelik bir incelemesine göre, uzak iş pozisyonları bu işçileri tutmaya yardım eden bir destekçidir. “En az elastik çalışma ortamlarına sahip” olarak tariflenen şirketlerde, senelik çalışanların yüzde 45’i şirketi iki sene ya da daha kısa bir vakit içersinde terk etmeyi planlıyor. Tam tersine, senelikların yüzde 33’ü en elastik şirketlerde 5+ sene kalmayı planlıyor, bu da en az elastik şirketlerde 5+ sene kalmayı planlayan senelik çalışanların yalnızca yüzde 27’sine karşılık geliyor.

1. Her şeyi bilmediğini kabul etmek

Bir ürünün başlangıçta bir ekip çalışması olduğunu kabul edin ve şimdi ve yine yardım isteyin. Kıdemli bir kodlayıcının birikmiş tecrübesi bile, bir ekibin dağıtılmış tecrübesinden daha azdır.

2. Soruları erken, sık ve herkese sormak

Sorularınızı herkese açık tutarsanız, beklenmeyen yerlerden yardım alabilirsiniz. Paylaşılan alanlarda, ekip görüşmelerinde ya da video üstünden soruları yanıtlama konusu ile ilgili mahcup olmayın.

3. Göster ve Anlat

API tasarımı ile ilgili iyi bir yayını okudun mu? Son vakit iyi bir screencast gördün mü? Bağlantıyı paylaşın ve bir özet yazın. Mühendislik ekibimizin en canlı tartışmalarından bazıları yapıştırılan bir bağlantı doğrulusunda yönlendirilir.

4. İlham

Çalışma alanınız, meslektaşlarınızdan vakit ve mekanda ayrılmaz, aynı ortamda olmadığınızı görmek basitdır, fakat sınırlarınızı gerdiğinizde ve ilham alabilmek amacıyla kaçtığınızda, ne kadar uzakta olduğunuzu hissedebilirsiniz. İş sorunini çözüme ulaştırmak amacıyla ilham ve çeşitliliğe gereksinimi var, ama uzaktan kumandaların çevrelerini değiştirmenin çoğu yolu var. Beyin fırtınası yaparak fikri bulduğunuzda, bütün takıma rapor verin.

5. Screencast’ı tavsiye edin

Bir sorun üstünde çalışmanın en basit yolu, video konferans ile bir şekilde teknolojik olarak eksik olsa da, ekran paylaşımı aslında işinize yarayabilir. Takım arkadaşlarınızın, “Bu bileşeni size aslında süratli gösterebilir miyim?” Diye sormasını sağlayın.

6. Sık sık hal güncellemeleri verin

Ofiste, iş arkadaşlarınız meşgul olduğunu bilirdi, fakat Slack ya da Github’da ya da diğer bir proje üstünde çalışıp çalışamayacağınızı ya da diğer bir proje üstünde çalıştığınızı söylemesi zor olabilir.

7. Beden dili ve jestler

Ofiste yüzümüze ve duruşumuza dair şeyler söylüyoruz: “Konsantre olmaya çalışıyorum.” “Bu aslında iyi gidiyor!” “Aklımdan çıkarılsın mı?”. İş arkadaşlarınıza tuhaf sinyaller gönderiyormuş gibi hissedebilirsiniz. Çoğu vakit yalnızca bir avatar olduğunuzu unutmayın. İnce güncellemeler vermek zor olabilir, ama burada bir emoji reaksiyonu ve orada kısa bir hal ping gibi uzun uzun gidebilir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
4
Beğenmedim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
5
Kızdım
mustafa

ÇAYLAK

0 YORUM

İçerik Ekle
Kişilik Testi
Kişilik Testi İçin Ortaya Bir Şeyler Çıkartmak İster misin?
Bilgi Yarışması
Bilgi Yarışması Ekleyerek Diğer Kişilerle Yarışabilirsin
Anket
Anket Hazırlayarak Anketlerin Oylansın
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluştur
Liste Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Videosu Ekle
Müzik
Soundcloud or Mixcloud Müzikleri Ekle
Gif
GIF format